TECHNOLOGIE GAMUZY
Lotniczy skaning laserowy „LIDAR” realizowany po wykonanej wycince pomaga weryfikować czy zlecenie zostało wykonane w sposób poprawny. System wskazuje miejsca, gdzie występują w dalszym ciągu zbliżenia roślinności do linii i generuje ich listę w raporcie kontrolnym. Nie ma możliwości, że w realizacji pojawią się niedociągnięcia.
System LIDAR (ang. Light Detection and Ranging) pozyskuje dane w postaci chmury punktów, które urządzenie rejestrujące odczytuje z wiązki lasera odbitej od powierzchni. LIDAR montowany jest niczym kamera, pod helikopterem. Oprócz samego skanera, w skład LIDAR-u wchodzą system inercyjny INS złożony z zaawansowanych żyroskopów i przyspieszeniomierzów, oraz system pozycjonowania GPS.
TECHNOLOGIE GAMUZY
Stworzony przez niemal 3 tys. godzin pracy informatyków na rzecz wsparcia procesów administracyjnych związanych z wycinką drzew pod planowaną linię energetyczną. W pełni zintegrowany z QuantumGIS i Geoportal system umożliwia koordynację działań administratorów biurowych odpowiadających za uzyskanie wymaganych zgód, z pracą techników dokonujących wycinki. Dzięki systemowi, pracownicy biurowi nie muszą ręcznie wyszukiwać drzew przeznaczonych do wycinki.
System wskazuje działkę wraz z danymi jej właściciela, po wprowadzeniu koordynatów drzewa, a także pozwala na wysyłkę korespondencji i finalizowanie spraw urzędowych online za sprawą poczty ENVELO. Wdrożenie systemu usprawniło obieg dokumentów i zwiększyło transparentność procesu.
TECHNOLOGIE GAMUZY
Gamuza odpowiada za wprowadzenie do Polski technologii wycinki z użyciem śmigłowca z powieszoną piłą w 2018 roku. Metoda ta cechuje się ogromną efektywnością w porównaniu do metod tradycyjnych. Godzina pracy śmigłowca, który w tym czasie przytnie korytarz zieleni na odcinku 1 km linii odpowiada pracy ok. 120 pracowników pozbawionych maszyny.
W ciągu całego dnia, nasz helikopter przycina korony drzewa na długości 4-6 km przy pełnym zalesieniu. Zapobiega to długotrwałym wyłączeniom linii przesyłowych i jest bardziej przyjazne środowisku – prace wykonywane tą metodą nie niszczą drzew.
Obecnie, tę technologię stosuje się tylko w kilku krajach świata, m.in. w USA, Finlandii, Szwecji czy Norwegii. Niewielu jest również pilotów posiadających uprawnienia i predyspozycje do prowadzenia tego typu wycinki. Piła waży 400-600 kg, a wyspecjalizowany pilot potrafi przyciąć drzewa z precyzją do kilku centymetrów.
Uzyskanie pozwoleń na loty śmigłowca, organizacja lądowiska i tankowania oraz zabezpieczenie terenu to wyjątkowe trudne wyzwanie logistyczne. Śmigłowiec co godzinę musi uzupełniać paliwo, nie może latać we mgle oraz gdy prędkość wiatru przekroczy 38 km/h.